Steve Jørgensen er uddannet Datafagtekniker fra TEC med specialisering i infrastruktur, netværk, IT-sikkerhed, programmering, serverteknologi og systemudvikling. Han har desuden certificeringer inden for netværks-, infrastruktur- og cloudteknologi.
Med en bred erfaring som international projektleder inden for IT og medieteknologi har han udviklet SJ-FOTO.DK. Derudover er han certificeret dronepilot, godkendt af Trafikstyrelsen.
Som fotograf og forfatter har han udgivet flere bøger, herunder “Smuttur til Sydafrika – En fantastisk rejse i den vilde natur” (2018) og “Smuttur ud i naturen – En fotobog om Nordsjællands naturoplevelser” (2020). Hans fotografier er blevet bragt i både danske og internationale medier, og i 2021 blev han medlem af European Wildlife Photography Team.
Med en stærk passion for vidensdeling og læring har han undervist i IT og teknologi samt afholdt foredrag og kurser inden for både IT og fotografering.
For sin indsats inden for IT-undervisning og faglig udvikling blev han i 2022 tildelt “Lærepladsprisen – Politikens Undervisningspris.”
Erhvervserfaring:
2025 –
Industriens uddannelser – ZBC – Ringsted Konstitueret uddannelsesleder – EUD og EUX-uddannelsen: I rollen som konstitueret uddannelsesleder for Data- og kommunikationsuddannelsen samt Automatik-, Elektronik- og Procesoperatøruddannelsen har jeg haft ansvar for pædagogisk ledelse, undervisningsudvikling og strategisk planlægning på tværs af alle fire fagområder. Mine opgaver har omfattet tæt samarbejde med områdeleder og undervisere om koordinering af undervisningsaktiviteter, personaleledelse og budgetstyring. Jeg har desuden udviklet og implementeret undervisningsstrategier, pædagogiske metoder og undervisningsmateriale på både grund- og hovedforløb. Jeg har bred erfaring med rekruttering af elever og undervisere, elevvejledning, ansættelsessamtaler samt opkvalificering af undervisere. Derudover har jeg samarbejdet med virksomheder og interessenter for at styrke den faglige og pædagogiske udvikling. Mine ansvarsområder har også inkluderet skemaplanlægning, klagesager, fraværshåndtering og konflikthåndtering samt strategisk udvikling af uddannelser, undervisningsteams og arbejdsmiljø.
2024 – 2025
Industriens uddannelser – ZBC – Ringsted Teamleder og underviser på EUD- og EUX-uddannelsen: Som teamleder og underviser inden for data- og kommunikationsuddannelsen samt automatik- og procesuddannelsen har jeg primært arbejdet med at sikre elevernes overgang fra grundforløb 2 til hovedforløbet. Mine opgaver har omfattet koordinering af brobygningsforløb, introforløb, certifikatfag og internationale projekter samt samarbejde med partnere inden for automatik og IT. Derudover har jeg undervist på hovedforløbet i emner som dataområdet, robotteknologi, industrielle netværk og industriel IT på automatik- og procesuddannelsen, samt infrastruktur, netværksteknologi, systemudvikling og serverteknologi på data- og kommunikationsuddannelsen. Arbejdet har også inkluderet udvikling af undervisningsmetoder, videreudvikling af undervisningsforløb og opbygning af nye fag. Derudover har det omfattet ansvar for elevsamtaler og understøttelse af undervisningsteams på både grundforløbet og hovedforløbet på ZBC.
2022 – 2023
Data og kommunikationsuddannelse – ZBC – Ringsted IT-Underviser på EUD og EUX – Data- og kommunikationsuddannelse: Der er primært arbejdet med undervisning, trivselssamtaler og vejledning, udvikling af øvelser, case opgaver og projekter samt undervisning af dataelever i følgende emner: webudvikling, applikationsudvikling, client-side programmering, backend og frontend udvikling, udvikling i IoT og IIoT, udvikling i machine learning, database teknologier, backup løsninger, computer clusters, cloud teknologier, serverteknologier, IT-sikkerhed, ITSM, ITIL, projektstyring, computerteknologier, netværkteknologier, infrastruktur og programmering.
2017 – 2022
Praktikcenter – TEC – Ballerup og Hvidovre Instruktør i Praktikcenter – Data og kommunikation: Der er primært arbejdet med ledelse, udvikling og undervisning af lærlinge i praktikcenter-data inden for data og kommunikations uddannelsen, hvor der har været fokus på IT løsninger inden for IT Sikkerhed, Netværk, Infrastruktur, Programmering og Databaser og fokus på udviklingen af case øvelser og lab øvelser inden for IT samt implementering af nye IT løsninger ud for ITIL, PRINCE2 og WBS principper, planlægning af lærlinges fremtid inden for IT faget og deres uddannelsesforløb. Desuden samarbejde med skoleforløbet og underviser for lærlinge, som har et særlige behov for støtte for at kunne få en IT uddannelse, samt samarbejde med jobkonsulenter og virksomheder med fokus på at få lærlinge ud i en læreplads, VFU aftaler og Delaftaler. Der har også været fokus på ledelses strategier for lærlinge i praktikcenter-data samt undervisning af internationale IT elever i samarbejde med internationale IT-skoler, IT-universiteter og IT- virksomhede.
2015 – 2016
Fortconsult A/S – København NV IT security specialist, Cyber attack specialist, Kryptering og Data recovery specialist, Netværkssikkerheds specialist og System specialist : Der er primært arbejde med testning af IT infrastrukturens sikkerhed og forhindring af cyber attack og system attack og simulering af cyber attack som f.eks, DDOS attack, ARP Poisoning Attack, Botnet attack, remote attack med mere, og arbejde med systems og netværks sikkerhed og arkitektur med henblik på sikkerhed i IT infrastrukturen.
2014 – 2015
Manan Learning Solutions ApS – Sluseholmen, København International udviklings ansvarlig for IT og Audio og Video, Media Manager, Souschef: Ansvar for et større Internationalt Software og Hardware udviklingsteam og Audio og Video team inden for fremtidens IT undervisnings systemer ”V-Learning og Sqadia”, Derudover er der blevet udviklet og designet hjemmesider i CMS systemer, reklame materialer, samt reklamefotografering, marketings analyse af produkt Sqadia og opbygning og udvikling af IT infrastrukturen for Manan Learning Solutions ApS, der ud over ansvaret for tilrettelægning, video klipning, researcher ansvarlige, redaktionsansvarlig, planlægger og produktions ansvarlige for Audio og Video teamet.
2013 – 2014
SJ-FOTO.DK / Foto-drone.com – Lyngby Freelance fotograf / IT konsulent: Der er blandt andet arbejdet for Culturefusion, Vibeksvare.dk, Arokfoto.dk, Tinamweni.com med hjemmeside udvikling og reklame fotografering og reklamefilm, ved siden af at der blevet taget bryllupsfotografering og event fotografering.
2012 – 2013
AspIT – TEC Ballerup IT Underviser i Software og konstruktion / Quality assurance og IT Teknik og netværk: IT Underviser på TEC Ballerup, afdeling AspIT, med elever som har diagnoser med Asperger syndrome, OCD og ADHD. Jeg har undervist og udviklet undervisnings teknikker og materialer til fremtidige forløb i A+ certification, Hardware (Microprocessor, mikrocontroller og hardwarekomponenter), PC Opbygning, Systemadministrator, Software design og konstruktion i forskellige programmeringssprog, database design og konstruktion, Standard netværk struktur og design og netværk konstruktion (Cisco), Cloud Computing, Server og Operativsystem (OS), Computer videnskab og teknologi samt it-kommunikation, Mobile-enhed og App udvikling. Underviser i forskellige Adobe-produkter, 3D-animation, underviser i fotografering og reklame tekniker, SCRUM principper, White-box og Black-box testning og tekniker, Web-Designe og meget andet.
2010 – 2012
Cloud ITeration A/S – Herning og Københavns afdelingen Cloud Integration Specialist, IT Manager: Projektmanager, udviklingschef og sikkerhedschef i København og Herning afdelingen, hvor der er blevet udviklet løsninger for Cloud systemer, SAP systemer og udvikling af undervisningsmetoder til Cloud systemer og udvikling af Cloud integrations metoder. Der er arbejdet og udviklet i CRM / Sales Force, Microsoft Office 365, Apple iCloud, Apple iWork, Google business systemer med mere, som er en del af Cloud systemet, og der er videreudviklet sikkerhedsløsninger i Cloud sikkerhed, bland andet CA Technologies, CA produkter, som SiteMinder, FedManager og Arcot, Nimsoft solutions (Unified Monitoring – Data Center, Cloud & Network Monitoring) og CCSP (Cisco Certified Security Professional) og meget mere i Cloud sikkerhed. Der er også udviklet mobile applikationer til f.eks. Apple IOS mobile enheder, Samsung mobile enheder med mere. Desuden har jeg taget forskelige certifications i Apple Developer, Samsung Developer, Google Developer og Citrix Developer, Citrix Cloud Gateway, Web Developer, med mere, samt udviklet salg og markedsføringsmetoder fra IT udvikling og Cloud udvikling til salgsleddet, fotograferet salg- reklame og dokumenteret begivenheder og andet kommerciel fotografering som fotograf.
2010 – 2011
AKK-Antenneforening – Andelskollegiet ved DTU – Lyngby Bestyrelsesformand for AKK-Antenneforening: Bestyrelsesarbejde i samarbejde med KAF samt TV og antenne support for beboerne på Andelskollegiet.
2009 – 2011
Krydsfelt – DTU – Lyngby Fotograf for Krydsfelt: Reklame og erhvervs fotograf for Krydsfelt.
2008 – 2010
IT-Konsulent / IT-Tekniker – Andelskollegiet ved DTU – Lyngby Bestyrelsesformand og Konsulent for AKK –Netgruppen: Bestyrelsesarbejde i samarbejde med K-Net og opsat server og server udvikling samt brugeroprettelse i database og support til beboerne på Andelskollegiet.
2006 – 2007
Underviser – TEC Gymnasium – Frederiksberg De forskellige undervisningsområder: IT, teknologi kommunikation hvor elever og lærere har mulighed for at blive uddannet i de forskellige hardware og software problematikker, samt forskellige netværkstypologier og netværkssikkerhed samt installationer af server og styresystemer.
2005 – 2006
Netværks support og sikkerhed – TEC Gymnasium – Frederiksberg Arbejdets opgaver:IT Support af lærere og elever, på de forskellige afdelinger, samt installation og opsætning af IT udstyr. Desuden Netværksopsætning og server installationer for eksempel i et Open Learning Center, m.m.
1995 – 1998
Take Two – IT Virksomheden – Frederiksberg Følgende opgaver blev løst i perioden: Support af kunder, installation og reparation af kundemaskiner samt virksomhedsmaskiner. Opsætning af netværk og andre IT løsninger.
Erhvervsprojekter:
Udviklet infostander med Raspberry Pi, der opretter forbindelse til cloud-system.
Udviklet SPoSA, som er et single sign-on med et fleksibelt interface i et beskyttet miljø i cloud.
Udviklet og undervist i IT-løsninger og cloud computing.
Udvikling af cloud-udviklingsmetoder til skolesystemer og erhvervsvirksomheder.
Udvikling af cloud-skoleinterface og erhvervsinterface.
Udvikling af cloud-demo for Samsung og Apple.
Udvikling af cloud-systemer til mobile enheder (Samsung Galaxy Tab og Apple iPad).
Android og Apple iOS samt OS X Developer, Projekt: Google Docs og Office 365-forbindelser.
Udvikling af cloud-demo for Cloud ITeration A/S.
Udvikling af cloud-overvågningssystemer.
Udvikling af cloud-sikkerhedssystemer og cloud-integrationsmetoder.
Udviklingsmetoder til systemer mod cyberangreb og systemrisikovurdering.
Udvikling af undervisningsmateriale til TEC, ZBC og AspIT hovedforløbsuddannelse som datatekniker.
Udvikling af undervisningsmateriale og metoder til IT- og automatikuddannelsen.
Udvikling af undervisningsmateriale til vindmølleindustrien.
Udvikling af online lånesystem til danske biblioteker, som blev testet som et projekt på TEC’s bibliotek.
Reklame- og eventfotograf for Cloud ITeration A/S.
Reklame- og portrætfotografering for virksomheden Culturefusion.dk.
Fotograf for W.P.D.W.A – Læger uden Grænser (Médecins Sans Frontières) i nødhjælpsprojekt.
Vidensdeling og videreudvikling i robotprojektet i samarbejde med Madison Area Technical College (MATC) og Zealand Business College (ZBC).
Udviklet og optimeret virksomhedens projekter inden for cloud-teknologier, datacenterløsninger og avancerede IT-sikkerhedssystemer.
UDDANNELSE:
2024
Diplomuddannelse i Erhvervspædagogik – OB1- Professionshøjskolen Absalon – Roskilde OB1-modulet: Undervisning og læring sigter mod at optimere undervisnings og læringsmetoder for lærere i erhvervsuddannelser.
2024
Diplomuddannelse i Erhvervspædagogik – OB2 – Professionshøjskolen Absalon – Roskilde OB2-modulet: Didaktik i erhvervspædagogisk praksis med fokus på at optimere planlægning, praktisk læring og case-baseret undervisning.
2013- 2014
Analyse og statistik specialist – Manan Learning solutions ApS – København Bruge af Analyse og Statistik værktøjer, Webanalyse værktøjer, Analyse vurdering, Indsamling af analysemateriale, Data validering.
2011 – 2012
Cloud Integration Specialist – Cloud ITeration A/S – Herning Bestod med tilfredsstillende resultater i Cloud Netværk, Cloud Sikkerhed, Cloud Udvikling, Cyber Crime Specialist, IT Sikkerheds Specialist og Projektledelse.
2010 – 2011
HF-Enkelfag – VUF – Frederiksberg Bestod med tilfredsstillende resultater i SSO (Større Skriftlig Opgave i Fysik, ”Vindmøllerindustrien”), Geografi C, Biologi C, Religion C, Samfundsfag C, Matematik A og Dansk A, EP (Eksamens Projekt i Biologi og Geografi ”Vand og sundhed”)
2009 – 2010
HF-Enkelfag – VUF – Frederiksberg Bestod med tilfredsstillende resultater i Engelsk B og Fysik B, Kemi C, Matematik B
2009 – 2010
Fotograf – IFPO Bestod med tilfredsstillende resultater og fik certificeringen som stillbillede fotograf, video fotograf, dokumentar fotograf, reklamefotograf, model og fashion fotograf, erhvervsfotograf og reportage og event fotograf
2007 – 2009
Adgangskursus – DTU – Lyngby
2002 – 2007
Datafagtekniker / Datatekniker – TEC – Ballerup Svendeprojekt i udvikling af ”Det Digitale Bibliotek”, som resulterede i mit svendebrev
2006 – 2007
H7. skoleperiode – TEC Ballerup Web-integrator og Web designe: Html, PHP, ASP, SQL, Web-Database, Sharepoint, med mere Svendeprojekt i udvikling af erhvervs hjemmesiden ”Giv en hjælpende hånd”
H2, H3, H4 skoleperiode – TEC Ballerup System Administrator, Server Migration, IT Infrastruktur, Netværk struktur og opbygning (Netværksteknologi), Router konfiguration, Cisco CCNP Sertificering, A+ Sertificering
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept”, you consent to the use of ALL the cookies.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
Klik på pilen for at folde menuen ud, klik på teksten for at vende tilbage til siden.